A greenwashingról, vagyis zöldre festésről – WMN Mindent bele! podcast
Egy napelemes gyárban is lehet környezetre káros terméket előállítani!
Támogatott tartalom
2022. december 13.
|
TF
Kutatások szerint egy átlagos vásárláskor összesen 7 másodpercnyi figyelmet fordítunk az adott termék kiválasztására. Ennyi idejük van a gyártóknak meggyőzni bennünket, hogy az ő árucikkeiket válasszuk. Éppen ezért mindent megtesznek: sokszor olyan címkékkel és hívószavakkal látják el a terméket, amik vagy egyáltalán nem igazak, vagy valami őket kedvező színben feltüntető részigazságot tartalmaznak, esetleg valami jövőbeli dolgot ígérnek. Ezt a jelenséget nevezzük úgy, hogy greenwashing, vagyis zöldre festés. A téma kapcsán nagyon sok szempont merül fel a választásainkkal, a döntéseinkkel, az egyéni és közös felelősségünkkel kapcsolatban, vagy éppen arról, lehet-e egyáltalán egy termék klímasemleges (A Tudatos Vásárlók Egyesületének szakértője szerint egyébként nem, maximum kompenzálni lehet azt a kárt, amit a gyártás okoz). Milanovich Domi kérdezte a greenwashingról Szabó Anna Esztert, aki fenntarthatósággal is foglalkozó influenszerként azt vallja, igenis privilégiumnak számít olyan helyzetben lenni, hogy jókora energiát fordítsunk a zöldebb életmódra; Deli Csengét, aki szerint a klímaszorongást cselekvésbe kell fordítani, akár egészen apró tettekbe; és Gulyás Emesét, a Tudatos Vásárlók Egyesületének alapító munkatársát, aki szakértőként és magánemberként is mesélt arról, mit tehetünk az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért. Mindent bele! podcast a zöldre festésről. Hallgassátok!
–
A Mindent bele! további epizódjait itt találod:
Tóth Flóra
Neked ajánljuk
További podcastok –
2021. július 15.
–
NRO
Attól, hogy valamire ráírják, lebomló, még egyáltalán nem biztos, hogy az valóban úgy van. Ha kíváncsi vagy rá, hogyan verik át a vásárlóikat a fenntarthatóság látszatával a cégek, és miként mossák zöldre magukat a márkák, hallgasd meg a Komposzt második adását!
0 like / 0 dislike
198 megosztás
WMN Nyár –
2022. július 6.
–
SzAE
„Szuper, hogy egyáltalán bekerült a diskurzusba, hogy ne tabusítsuk a kövérséget, a bőrhibákat, a szőrt – ezzel én is maximálisan egyetértek –, de muszáj lenne gondolni azokra is, akik továbbra sincsenek reprezentálva” – vallja Szabó Anna Eszter. Szerinte ugyanis a sovány és a duci között megannyi alkat van még, és ameddig bárki kimarad, addig azt hirdetni, hogy „minden testalkat számít”, nagyon-nagyon káros.
0 like / 0 dislike
44 megosztás
Holnap –
2023. február 27.
–
PZs
Bár az úgynevezett greenwashingban vastagon érintettek a ruhacégek, sokszor előfordul, hogy még őket is átverik – állítja a BBC cikke. Ezzel pedig mindannyian rosszul járunk.
0 like / 0 dislike
8 megosztás
WMN Life –
2018. június 4.
–
ZZs
Nálad mit takar a fenntarthatóság?
26 like / 0 dislike
99 megosztás
További podcastok –
2021. július 29.
–
NRO
Miért van az, hogy a fenntarthatóság inkább a nőket érdekli? Miért sértheti egyes férfiak identitását a vegánság? És egyáltalán, mit jelent, ha arról beszélünk, hogy a fenntarthatóság nőnemű? Ez mind, és még sok más érdekesség kiderül a legújabb Komposztból, kattintsatok, és hallgassátok!
0 like / 0 dislike
241 megosztás
További podcastok –
2021. szeptember 9.
–
NRO
Mit csinál egy food futurista? Mit jelent az, hogy kell lennie „élelmiszerjövőnknek”? És egyáltalán, mit tehetünk mi kicsiben, és mit kellene tenni globális szinten, hogy az élelmiszer-elosztás igazságosabb legyen? Minden kérdésre megtalálod a választ a Komposzt extra részében:
0 like / 0 dislike
65 megosztás