A természetre néző ablak a jó alvás egyik titka
Egy friss, 18 országban végzett nemzetközi kutatás szerint a természethez való közelség, különösen ha zöld és kék területeket láthatunk az otthonunkból, jelentősen csökkentheti az elégtelen alvás esélyét. Az Exeteri Orvostudományi Egyetem kutatása kimutatta, hogy azok, akik gyakrabban látogatnak parkokat vagy vízpartokat, jobban alszanak, míg az ablakunkból látható természeti környezet szintén hozzájárulhat a pihentetőbb alváshoz. A vizsgálat a mentális jóllét szerepét is kiemeli, amely mediátorként közvetíti a természet és az alvás közötti kapcsolatot.
–
A természet közelsége és az alvás minősége
A kutatás során több mint 16 ezer felnőtt adatait elemezték, és hatféle ember–természet-interakciót vizsgáltak, például azt, mennyire lehet otthonról látni utcai zöldövezetet, parkokat és vízpartokat. Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akik zöldövezetet vagy vizet (például folyót vagy tavat) látnak az otthonukból, ritkábban számolnak be alváshiányról.
A kutatás rámutatott, hogy a környékünk természetes vízhez, például a tengerparthoz való közelsége önmagában nem volt számottevő hatással az alvás minőségére.
Mindez arra utal, hogy nem a zöld- és kékfelületek objektív közelsége az, ami a pihentető alvás szempontjából számít, hanem az, hogy lakóként mit észlelünk ebből – akár vizuálisan, a saját ablakunkon keresztül.
Hogyan fejti ki a természet a jótékony hatását?
A kutatás fontos megállapítása volt, hogy a természetes környezet látványa pozitív hatással van a mentális jóllétre, amely viszont közvetetten segíthet az alvásban. A kutatás alapján azok, akiknek otthonában hozzáférése van a természet látványához, kevesebb stresszt élnek meg, és jobb mentális egészségnek örvendenek, ami csökkentheti az alvásproblémák kialakulásának kockázatát. Érdekes módon a kutatás nem talált szignifikáns kapcsolatot a fizikai aktivitás és az alvás között, ami azt jelzi, hogy a mentális jóllét szerepe kiemelkedőbb lehet ebben az összefüggésben.
A kutatás rávilágít arra, mennyire fontos a városi környezetben is megőrizni, fejleszteni a zöld- és kékfelületeket, hogy mentálisan is egészségesebbek, illetve kipihentebbek lehessünk.
Martin, L., White, M. P., Elliott, L. R., Grellier, J., Astell-Burt, T., Bratman, G. N., Lima, M. L., Nieuwenhuijsen, M., Ojala, A., Roiko, A., van den Bosch, M., & Fleming, L. E. (2024). Mechanisms underlying the associations between different types of nature exposure and sleep duration: An 18-country analysis. Environmental Research, 250, 118522. https://doi.org/10.1016/j.envres.2024.118522
Kiemelt képünk illusztráció – Forrás: Getty Images/ Lucy Lambriex