Amikor a frissen vásárolt lakásomban nagy büszkén körbevezettem a nagymamámat, eleinte mindent nagyon szépnek és jónak talált, mindennel roppant mód meg volt elégedve. Ez a ritkaságnak számító kegyelmi állapot teljes nyolc és fél percig tartott. Akkor a nagymama feltette azt a kérdést, ami azóta is számtalanszor előkerül a diskurzusainkban, pedig ez bő tíz éve volt.

– És milyen itt a fűtés, Boriska? Házközponti vagy táv?

– Egyik sem. Gáz.

A nagymama a válaszom hallatán először a szívéhez kapott, aztán a kanapéra rogyott, végül hosszas sopánkodásba kezdett. Lelki szemei előtt egészen pontosan kirajzolódott, ahogy tragikus véget érünk testületileg, megfulladunk szénmonoxid-mérgezésben, ő meg járogathat ki hozzánk a temetőbe nagy búsan.

Való igaz, a gázfűtéses kazán nem gyerekjáték, muszáj komolyan venni. Sajnos csak a közvetlen ismerősi körömben is több halállal végződő esetről hallottam, a barátnőm és a családja pedig tényleg szerencsésnek mondhatják magukat, amiért az ügyeletes orvosnak, akit felhívtak, hogy az egész családnak nagyon fáj a feje, szédülnek és hányingerük is van, és elképzelhető-e, hogy ennyire egyszerre lettek influenzásak, volt annyi esze meg lélekjelenléte, hogy szénmomoxid-mérgezésre gyanakodjon. Fél órával később már ki is jöttek a tűzoltók, őket meg 24 órás megfigyelésre bezsuppolták a kórházba. Belegondolni sem szeretnék, hogy mi történt volna, ha…

wmn.hu-szerelvénybolt

A nagymama végül azzal nyugtatta meg magát némiképp, hogy karácsonyra két szénmonoxid-érzékelőt ajándékozott a családomnak, egyet a fürdőszobába (minden második esetben ugyanis ott következik be a toxikózis), egyet pedig az étkezőbe, mert ott található a cirkónk. Ezen felül évente egyszer rákérdez, hogy még biztos jó-e a készülékem, a fűtési szezon kezdete előtt pedig addig nyüstöl, amíg ki nem hívok egy szakembert a rendszer karbantartására és ellenőrzésére.

Kockázatok és mellékhatások

2017-ben csak Budapesten 1300 életveszélyes készüléket és 29 000 hibát vagy szabálytalanságot tártak fel a FŐKÉTÜSZ emberei, ám ezeket hiába jelezték a lakóknak, nem mindenütt oldották meg a gondokat. A gázkészülékekkel azonban nem érdemes orosz rulettet játszani.

A szénmonoxid ugyanis rettentő sunyi kis gáz, színtelen, szagtalan, viszont cserébe az oxigénnél háromszázszor erősebben kötődik a hemoglobinhoz, így kiszorítja a véredből az életadó oxigént.

Azaz: ha nem vigyázol, olyan pikk-pakk elpatkolsz, hogy észre sem veszed!

Milyet vegyek?

Sok olyan külföldről behozott mérő került itthon a kereskedelembe, ami nem bizonyított megfelelően. Vagy állandóan bejelzett, vagy pedig nem riasztott, amikor kellett volna. Fejér Róbert, a Szerelvénybolt szakértője kérdésemre elmondta, hogy a piacon található szénmonoxidmérők nagy részét egy független bizottság bevizsgálta, tehát ha biztosra akarsz menni, hogy nem gagyit vettél, akkor alaposan nézd meg a dobozát. Megnyugodhatsz, ha fel van rajta tüntetve a következő szám: EN50291-1:2010, mert ez azt jelenti, hogy megfelel a követelményeknek. A tíz-húszezer forint körül mozgó mérők általában megbízhatóak, tehát ezúttal is érvényesül az „olcsó húsnak híg a leve” teória. Nem érdemes pont ennél a terméknél a fogadhoz verni a garast, hiszen a tízezres eszközt hét-tíz éven keresztül tudod használni, évi egy rugót pedig szerintem simán megér a család biztonsága.

Hányat és hová?

Oda mindenképp érdemes egyet beszerelni, ahol a szénmonoxid-mérgezés kockázata fennáll, tehát abba a helyiségbe tedd, ahol a kockázatot jelentő készülék (azaz bármilyen nyílt lánggal égő fűtő-, vízmelegítő-, és főzőeszköz) van. A készüléket fejmagasságba tedd fel, vagyis, ha az a hálószoba, akkor nyilván lejjebb, mint a konyhában vagy a fürdőben.

Központi fűtésű háznál fennáll a veszélye, hogy a kazán távol áll attól a helytől, ahol tartózkodtok. Itt fontos, hogy olyan helyre legyen felszerelve a berendezés, ami közel van ahhoz, ahol általában vagytok, egyúttal hallható legyen a készülék által adott riasztás is. Ebben az esetben érdemes lehet egyszerre két készüléket is felszerelni.

Milyet vegyek?

Bár két típus kapható, a fix áramforrást igénylő készüléket a szakértő nem javasolja, mert áramkimaradás esetén nem fog jelezni, azaz akkor kábé annyira hasznos, mint halottnak a beöntés. Úgyhogy vedd a másik fajtát, ami elemmel működik, azzal nem kell semmit sem csinálnod, csak időnként letesztelni egy „próbariasztással”, hogy változatlanul megfelelően funkcionál-e. (A családtagoknak érdemes előre szólni, nehogy kiugorjanak a nadrágjukból ijedtükben – ezt tapasztalatból mondom.)

EZEN a linken tudod megnézni azokat az érzékelőket, amelyek megbuktak a hatósági teszten, tehát érdemes lenne őket elkerülni. EZ ITT pedig a pozitív lista, a megbízható szerkezetekről.

Mit csináljak, ha megszólal a riasztó?

Első lépés: ne pánikolj!

Második lépés: pánikolj!

A viccet félretéve, azonnal hagyj ott csapot-papot, és már a lakáson kívül, a friss levegőről értesítsd a Katasztrófavédelmet és a Tűzoltóságot, hogy szénmonoxid-mérgezés gyanúja áll fenn. Ők azonnal kijönnek, és lemérik, valóban fennáll-e a veszély. Azt szokták tanácsolni, hogy első lépésként nyisd ki az összes ablakot, hogy a lakás kiszellőzzön, de Fejér Róbert szerint, ha már jelentkeztek a rosszullét fizikai tünetei, akkor nem szabad akár csak erre is pazarolni az időt. A szénmonoxid-érzékelő viszont minimális szén-monoxid esetén már riaszt, így akkor még marad idő a szellőztetésre is, így a kiérkező hatóságok biztonsággal bemehetnek az épületbe.

 

 

Fiala Borcsa

Kiemelt képünk illusztráció - Forrás: Shutterstock/lzf

Fiala Borcsa