-

1. A szállodába rejtett kolostor

A Várbeli Hiltonba ritkán látogat el az átlagember. Miért is tenné? Szépek a süppedős szőnyegek, kényelmesek a karosszékek, de akinek nem itt szállt meg az amerikai nagybácsija, annak tök fölösleges a szépek és gazdagok között grasszálnia. Meg a kávé is drága! Viszont egy nem mindennapi élményért mégis érdemes belépni a hallba. Ugyanis az üveg mögül kikandikál a romjaiban is impozáns középkori templom. A Hiltonból egy kis folyosón, a Hess András térről pedig az ékszerbolt melletti üvegajtón léphetünk be a misztikus kerengőbe. A régi falak és a csend más világba röpítenek minket. Ha túlestünk az első „aha” érzéseken, elmondom a szikár – ámde impozáns – tényeket: a Dominikánus kolostor romjai Buda egyik legkorábbi épületét jelzik. A városalapítással egyidős épületben 1254-ben már összeurópai rendi gyűlést tartottak. 1305-től tartományi főiskola volt benne, fénykorát Mátyás alatt élte. Temploma és tornya a török kor folyamán viszonylag épen maradt, dzsámi volt benne, de Buda visszafoglalása után fokozatosan elenyészett. A kerengőben elkap minket a kellő áhítat, a bejárattal szemközti lőrésszerű ablakokból pedig egyedi és megismételhetetlen rálátásunk lehet a városra. És ha már felcihelődtünk a Várba, sétáljunk át a szomszédos Ibolya utca (inkább sikátor) végébe, mert egészen fantasztikus látványban lesz részünk…

kultúra turista Budapest séta építészet főváros dzsungel virág belváros Hajdu László alagút füvészkert kincs Napóleon Vár zsinagóga
Dominikánus udvar, Hilton Hotel - Forrás: Wikipedia/ Gg. Any

2. Titkos terasz az Alagút tetején

Miután kigyönyörködtünk magunkat, sétáljunk le a Király lépcsőn. Ott pedig kapaszkodjunk fel az Alagút tetejére. A Lánchíd hídmesterének szolgálati lakása fölött egy csodás kis terasz bújik meg. Aki este látogat ide, az egyrészt nem lesz egyedül (elég bulis a placc), másrészt magára vessen, mert valószínűleg reggelig sem tud majd elszakadni a látványtól.

kultúra turista Budapest séta építészet főváros dzsungel virág belváros Hajdu László alagút füvészkert kincs Napóleon Vár zsinagóga
Clark Ádám tér, Budapest - Forrás: Wikipedia/ web.archive

3. A „kis zsinagóga"

Innen sétáljunk át a Belvárosba, ahol a rengeteg eldugott kincs közül ismét a romhangulatot ajánlom. A magyar középkor után a kelet világába csöppenünk, amikor benyitunk a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógába. A külső és a belső tér is romos, de így is szemkápráztató a látvány. A mór stílusú, „kis zsinagóga”-ként ismert (a „nagy zsinagóga” a Dohány utcai) épületet az osztrák Otto Wagner, a bécsi szecesszió vezető alakja tervezte. Homlokzatának közepén minaretszerű tornyok törnek az égbe. Várjuk, hogy a müezzin megjelenjen a körbefutó kis erkélyeken, imára invitálva az igazhitűeket. Tudom, furcsa ez egy zsinagóga estében, de így van… A tetőn Mózes két kőtáblája áll. A zsinagóga belseje csodavilág: a romos állag és a misztikus szűrt fény ellenére is beleszédülünk a szemkápráztató arany-kék-vörös színkavalkádba. Az egész olyan, mintha egy poros arab raktárban lennénk. A díszes (37 éve beszakadt…) kupolát nyolc vasoszlop tartja, mór jellegű „Alhambra” oszlopfőkkel. És mindezért csak 500 forintot kell leperkálnunk, belépő gyanánt.

kultúra turista Budapest séta építészet főváros dzsungel virág belváros Hajdu László alagút füvészkert kincs Napóleon Vár zsinagóga
Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga - Forrás: Wikipedia/ Jérôme Chavel

4. Városi dzsungel

Magyarország első botanikus kertje, a Füvészkert az ELTE-hez tartozik. 1771-es alapításakor a Nagyszombati Egyetemen az orvostudomány és az orvostanhallgatók képzésének elősegítése volt a cél. 1847-ben József nádor (őt „magyar Habsburg”-nak hívta a pesti köznyelv, annyit tett az országért) támogatásával 80.000 forintért megvásárolták Festetics Antal tízhektáros parkját. Ami akkor még háromszor ekkora volt. A XIX. század végi virágkorban a 12 000 fajt számláló gyűjtemény nemzetközi hírűvé vált. Ekkor az amazonasi óriás tündérrózsa számára külön épületet húztak fel, a ma is látogatható Viktória-házat. Neve onnan származik, hogy nemesítése során az első példányt Viktória királynőnek ajándékozták. Nem kispályás gazról beszélünk: levelei kétméteresek is lehetnek, és 80 kilónyi súlyt is elbírnak.

kultúra turista Budapest séta építészet főváros dzsungel virág belváros Hajdu László alagút füvészkert kincs Napóleon Vár zsinagóga
Bambuszültetvény a Füvészkertben - Forrás: Wikipedia/ Teemeah

Az Ausztrál-házban az ötödik kontinens növényei közül 200 fajt csodálhatunk meg. Olyan Grimm- mesébe illő nevű épületek között is bóklászhatunk, mint a Szaporítóház, Citromosház, vagy Akklimatizációs ház.

Az ELTE Füvészkert programjai nemzetköziek: a tavaszi Sakura-ünnep a japán cseresznyevirágzáshoz köthető, később a paraguayi óriás tündérrózsát figyelhetjük meg virágzás közben... éjszaka. Az őszi Ginkgo-napokon pedig a kínai kultúra köszön be a nyolcadik kerület közepébe.

Mindenki tudja, hogy a Füvészkert nevét és hírét Molnár Ferencnek köszönhetjük. A Pál utcai fiúk ma már bronzba öntve golyóznak a Práter utcai iskola sarkánál.

+1. A véletlen Napóleon

Az Opera mögött, a Hajós és Zichy utca sarkán álló gyönyörű szecessziós épületben volt az 1870-es években a kétes hírű, de annál elegánsabb nevű „Café Napóleon” kocsma. Tulajdonosa annyira rajongott III. Napóleonért, hogy az üzletet róla nevezte el. A későbbi bérház építtetője viszont nem tudta, hogy ez nem a „Nagy Napóleon”, hanem a jóval szerényebb képességű utód: Bonaparte Napóleon. Így esett, hogy Magyarország egyetlen Napóleon-szobra egy tévedés miatt látható a homlokzat tetején egy fülkében. Akkora, mint a brüsszeli Manneken pis. Tegyük hozzá, a császár sem volt épp atlétatermetű.

Hajdu László

Kiemelt képeink forrása: Wikipedia/ Teemeah; Wikipedia/ Jérôme Chavel; Wikipedia/ web.archive; Wikipedia/ Gg. Any

WMN szerkesztőség