Rácz Zsuzsa: Nem gondoskodsz, nem vagy rendes nő
Elviszlek magammal
Rovattámogatás
2024. október 2.
|
DTK
Rácz Zsuzsa író, újságíró, közösségszervező nem fél feministának hívni magát, és tőle sem kell félni, amikor éppen a feminista beszél belőle. A férfiaknak sem, mert szerinte a patriarchátus a férfiakat is kicsinálja, nem csak a nőket. (Mondjuk, ezért az önbevallásosan igazi feministák nem tartják eléggé feministának, de ez már legyen a feminizmus baja. Meg a feministáké. Nem írom le többször azt a szót, hogy feminista.) Miután 2002-ben megjelent az Állítsátok meg Terézanyut! című könyve, majd a belőle készült film, a hírnév rárúgta az ajtót az addig (viszonylag) békésen élő és dolgozó bölcsészre. A sokk után hét évvel jelent meg a második Terézanyu-könyv, és aztán tizenöttel (!) később, 2023-ban a harmadik, amelyben az örök egyedülálló Kéki Kata (spoiler) férjhez megy, és gyereket szül. Mindeközben – mert a hírnévnek azért haszna is van – Zsuzsa páratlan női közösséget szervezett, amelyben boldog, de kizsigerelt anyák, boldogtalan, de reménykedő asszonyok, útkereső, de céltudatos lányok kapaszkodnak egymásba, immár két évtizede. És ez még csak a Rácz Zsuzsa-sztori publikus része… mert közben a felszín alatt, tudatalattiban és terápiában zajlott (zajlik) az ember saját küzdelmes gyógyulása is, amelynek egy részét – például a mérgező családról – beleengedte az új regénybe is. És a legújabb hír: Kovácsné, akarom mondani, a szingliséget igen, de a függetlenségét sosem feladó* Zsuzsa azóta élete egyik nagy álmát is beteljesítette: lányaival elköltözött Magyarországról. Nézzétek el nekem, hogy ennyit meséltem róla előzetesen, de az egyetemi évek óta ismerjük egymást. Elviszlek magammal: Rácz Zsuzsa író.
Neked ajánljuk
Kult –
2023. október 21.
–
KAd
21 év telt el azóta, hogy berobbant az életünkbe Terézanyu. Rácz Zsuzsa regényét 150 ezren vásárolták meg, mozisiker készült belőle, a második rész is szépen fogyott. A szerző mégis elhallgatott egy időre. Most viszont itt van a folytatás, és Kurucz Adrienn interjúja az íróval, amiből kiderül, mi is történt Terézanyuval, pontosabban Kovácsnéval az elmúlt években:
0 like / 0 dislike
46 megosztás
Kult –
2024. április 3.
–
FR
Sok az újdonság az idén tízéves Terézanyu pályázaton, egy azonban állandó: a bátor kiállás.
0 like / 0 dislike
32 megosztás
WMN Life –
2024. október 3.
–
BSz
A Terézanyu-könyvek és a Kovácsné kivan írója feminizmusról, távkapcsolatról, és arról, miért kapott anno különdíjat a pályázatukon Novák Katalin.
0 like / 0 dislike
16 megosztás
Kult –
2016. április 3.
–
WMN
„Azt hiszem, nőként nagyon klassz felhőkarcolót tudok építeni." – Zaha Hadidot nem tántorította el sem női mivolta, sem a fizika törvényei attól, hogy szokatlan, meghökkentő, páratlan épületeket tervezzen a világ számos városába. Ő a héten távozott közülünk, de az épületei örök emléket állítanak neki.
93 like / 0 dislike
911 megosztás
WMN Life –
2016. április 19.
–
WMN
Kínában a 27 év fölötti szingli nőket nemes egyszerűséggel „maradéknak" hívják. Tényleg ez a helyzet? Egy harmincas, egyedülálló az „resztli"? Selejtes áru, aki nem kel el az emberpiacon? És mi van azokkal, akik saját maguk választották az egyedüllétet?
190 like / 6 dislike
542 megosztás
Elviszlek magammal –
2016. október 5.
–
DTK
Úgy beszél a színházról, mint senki más. Kifogyhatatlan az energiája. Társulatával esténként 1100 embert ültet le a nézőtérre. Harcol az embereiért, mint egy oroszlán, még akkor is, ha van olyan, amit egyszerűen képtelen elérni. És közben az egyik első női színházigazgatóként csákánnyal töri maga fölött a(z üveg) plafont. Egy feminista ikon: Eszenyi Enikő.
79 like / 7 dislike
2095 megosztás