A fogkő nem csak esztétikai gond, az egészségre is veszélyes
Mi a különbség a fogkő és a lepedék között? Hogy képes tönkretenni a legerősebb fogat is, ha nem járunk rendszeresen fogkőleszedésre? Milyen egy jól felépített szájápolási rutin?
Mi a különbség a fogkő és a lepedék között? Hogy képes tönkretenni a legerősebb fogat is, ha nem járunk rendszeresen fogkőleszedésre? Milyen egy jól felépített szájápolási rutin?
A demencia – amely jelenlegi tudásunk szerint gyógyíthatatlan – az egyik legnagyobb kihívást jelenti az idősödő társadalmak számára a XXI. században. Éppen ezért a világ egyik legbefolyásosabb tudományos folyóirata, a Lancet, külön bizottságot hozott létre, ami időről időre összegzi a témában készült kutatásokat.
Aki egyszer beteg lesz, sokféleképpen reagálhat az állapotára: cáfolhatja, ellenállhat vagy megfelelhet neki, gyűlölheti, hibáztathatja, de akár vissza is élhet vele. Utóbbi nem biztos, hogy tudatos, ám ettől még számtalan konfliktust okozhat a családban. Segítenénk, de közben dühösek leszünk, ha olyan dolgokat sem tesz meg, amire képes lenne, aztán pedig jön a bűntudat, amiért megfordult a fejünkben, hogy rájátszik.
A Semmelweis Egyetem 2000-ben készült kutatásához készült 2022-es kiegészítő kutatás szerint összességében egészségesebbek vagyunk, mint 24 éve. De vannak részletek, amik azért kérdésesek.
Miért jön haza egy külföldön élő magyar az ajánlott szűrővizsgálatokat itthon elvégeztetni? Mit kap meg Magyarországon, amit máshol nem?
Negyven felett szembesül az emberek többsége azzal, hogy „rövid a karja”, azaz nem lát már élesen közelre. Ha a távollátáshoz is szemüvegre van szüksége – idővel akár kétfélére is a távolságtól függően –, akkor gyakorlatilag folyamatosan cserélgetnie kell tevékenységektől függően a szemüvegeit. Van megoldás erre a problémára, úgy hívják: multifokális lencse. Kérdés, való-e mindenkinek.
„Tudtok ajánlani jó nőgyógyászt?” – merül fel gyakran a kérdés különféle Facebook-csoportokban, a kommentszekcióban pedig csak úgy záporoznak a nevek, szubjektív információkkal kiegészítve. Az ajánlás és mások személyes élménye hasznos kiindulópont lehet, azonban azt sem szabad elfelejteni, hogy nem vagyunk egyformák.
Egyre több nő küszködik endokrin betegségekkel, ami egyaránt hatással lehet – akárcsak a stressz, az élsport, a különféle evészavarok, vagy az extrém körülmények, például egy háború – a ciklusukra, a termékenységükre, a mentális állapotukra. Dr. Halmos Amritát kérdeztük a témában.