Nocebohatás: amikor az elme súlyosbítja a test tüneteit
A placebohatásról már mindenki hallott, de mi a helyzet a nocebóval, amikor a negatív előítéletek, félelmek kelnek életre a betegben?
A placebohatásról már mindenki hallott, de mi a helyzet a nocebóval, amikor a negatív előítéletek, félelmek kelnek életre a betegben?
A különböző célok elérése érdekében történő színlelés valójában egyáltalán nem ritka: a felnőtt emberek körülbelül egyharmada színleli időnként, hogy beteg.
A súlyemelés olyan élmény, amelynek következtében a traumatúlélők képesek lehetnek újra kapcsolódni a testükkel, derült ki egy friss kutatásból.
Hüvelyi atrófiának, azaz hüvelysorvadásnak nevezik a menopauza egyik gyakori tünetét. Az elnevezés azonban sok szempontból problémás. Például azért, mert sokszor indokolatlanul dramatizálja a helyzetet, az érintettek halálra rémülnek és szégyenkeznek a diagnózis hallatán, ráadásul félrevezető is.
Vajon hogyan próbálták meg kideríteni régen az orvosok, hogy egy nő várandós-e? Durva ötletekből nem volt hiány:
Új kutatások szerint nemcsak az anyák terhesség alatt átélt stressze, de már a gyerekkorukban elszenvedett bántalmazás is jelentősen befolyásolhatja kisbabájuk egészségét, érzelmi állapotát, de még az alvását is.
A petesejtfagyasztás folyamata kezdetben csak azok számára volt hozzáférhető, akiknek súlyos egészségügyi problémái voltak – ma már azonban számos országban dönthetnek úgy a nők, hogy csupán szociális okokra hivatkozva fagyasztatják le a petesejtjeiket.
Érdemes képben lenni a nemi érés folyamataival, mert ha egy kislányon 8 éves korában vagy annál előbb vesszük észre a pubertás első jeleit, fontos orvoshoz fordulni!